Pawełki 2020

W dniach 6-9 sierpnia 2020 odbyła się siódma Letnia Wyprawa Ojców z Synami Polski Południowej. Uczestniczyło w niej ponad 40 chłopców i ok. 30 ojców. Stacjonowaliśmy w Szkolnym Schronisku w Pawełkach (powiat lubliniecki). Tegoroczna fabuła Wyprawy-100 lecie Bitwy Warszawskiej- zobowiązywała. Tematy militarne i techniczne to niewyczerpane źródło pomysłów i uciechy. Chłopcy wraz z ojcami wykonywali więc rakiety o napędzie wodnym (ekologiczne 😉 oraz hydrauliczne koparki. Uczestnicy poznali życiorysy wybitnych polskich dowódców okresu międzywojennego. W trakcie całej Wyprawy poszukiwali na terenie bazy „kart” z sylwetkami polskich generałów – nie zabrakło pasjonatów, którzy zdobyli całą kolekcję-gratulacje za wytrwałość.
Duże emocje wzbudziły prezentacje broni oraz pogadanki nt. jej obsługi i używania. Ta tematyka jest interesująca dla chłopców i jest przedstawiana w kontekście odpowiedzialności i ostrożności w posługiwaniu się bronią. Samodzielnie wykonaliśmy mini-race, które sprawdziły się w testach. W trakcie Wyprawy odbyła się regularna bitwa na wodne kule pomiędzy batalionem chłopców i ojców – w upalny dzień to była naprawdę przyjemna zabawa. Nasze zajęcia przeplataliśmy sportem oraz pieszą bądź rowerową eksploracją okolicznych lasów. Po intensywnym dniu spędzonym pod znakiem majsterkowania i walk oraz po wieczornym różańcu przy ognisku, młodzi zdobywcy zasypiali zmęczeni, ale szczęśliwi, bo czas spędzony z tatą zawsze jest fajny. Opiekę duszpasterską z codzienną poranną Mszą Św. jak co roku mieliśmy zapewnioną. Aż trudno uwierzyć, że tyle atrakcji i zadań zmieściło się w te 4 dni i 3 noce. A jeszcze, chłopcy wysłali kartkę do mamy, bo mama przecież jest ważna. Panowie – było super, więc za rok ponownie zapraszamy. Nasza
Wyprawa otwarta jest dla wszystkich chętnych, także spoza projektu Węgielek. Niech oceną tegorocznej Wyprawy będzie wypowiedź jednego z chłopaków w momencie wyjazdu do domu: „… tato chciałbym tutaj przyjechać za rok, ale na dłużej….:).