Irlandia – Erasmus +

PIerwszy tydzień listopada spędziliśmy w Irlandii w ramach programu Erasmus+. W czasie naszego pobytu w tym kraju mieszkaliśmy w Kells – miasteczku, w którym został znaleziony zbiór Ewangelii – „Book of Kells”. W jednej z wypraw do Dublina mieliśmy okazję zobaczyć Ewangeliarz z 800 roku i zgłębić historię jego powstania. Codziennie odwiedzaliśmy szkołę dla dziewcząt „Eureka” gdzie uczestniczyliśmy w niektórych lekcjach i przedstawiliśmy skrawek śląskiej kultury i założenia projektu Węgielek. Odwiedzaliśmy również dom spokojnej starości, w którym mieliśmy okazje poznać historie starszego pokolenia Irlandii. Wykonywaliśmy z podopiecznymi ośrodka różne aktywności i miło spędzaliśmy czas na rozmowach, pracach plastycznych czy gotowaniu. Przeprowadziliśmy z nimi wywiady dotyczące dzieciństwa i pracy w czasie ich młodości w Irlandii. Parę razy odwiedziliśmy

Dublin gdzie zwiedzaliśmy zabytki i muzea. Udało nam się zobaczyć między innymi grobowce w Newgrange – budowle sprzed 5200 lat, Trinity College- uczelnię założoną w XVI wieku, Katedrę świętego Patryka w Dublinie i Muzeum Emigracji przedstawiające historię Irlandii. Udało nam się spróbować irlandzkiego śniadania i ugotować „Irish Stew”- tradycyjną potrawę. Przez cały wyjazd mogliśmy podziwialiśmy piękny krajobraz Irlandii.

Od 06.11 do 04.12 dwoje naszych uczniów uczestniczyło w długoterminowej mobilności w Irlandii. Podczas tego pobytu nasi uczniowie uczęszczali na lekcje, mieli możliwość poznać kulturę i historię Irlandii oraz zwiedzali ten piękny kraj.