Retoryka

Wiemy, że w słowie mówionym przekazujemy informacje, ale wiemy też, że mowa może być piękna. To właśnie umiejętność wysławiania się i jasnego wyrażania myśli pomaga w spełnianiu swoich edukacyjnych i życiowych celów. Dlatego w naszym liceum mamy w każdym tygodniu obowiązkową lekcję retoryki.

W roku szkolnym 2021/2021 zajęcia z retoryki prowadzi pan Dariusz Chojnacki.

W roku szkolnym 2020/2021 zajęcia z retoryki prowadziła m.in. pani Agnieszka Radzikowska, doktor Sztuk Teatralnych i Filmowych, od 2010 roku na stałe związana z zespołem Teatru Śląskiego.

Zagrała w kilkudziesięciu przedstawieniach, m.in. rola tytułowa Iwony w “Iwonie, księżniczce Burgunda”, ale również Celina w “Himalajach”, czy Dziewczyna, która się wymknęła w “Drachu”.

Pani Agnieszka zagrała również w filmach „Zbliżenia” w reż. Magdaleny Piekorz oraz „Drzewo i ja” w reż. Łukasza Nowaka. Jest także twórczynią serialu 6mm.

Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień,. Otrzymała m.in. nagrodę im. Leona Schillera dla najlepszej aktorki w 2012 roku, II nagrodę aktorską na międzynarodowym festiwalu gombrowiczowskim za role Iwony i nagrodę mecenasów Teatru Śląskiego za najlepsze role w sezonie 2018/2019, nagroda Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców, statuetkę Batorego, oraz nominacje do Złotej Maski i nagrody Leny Starke. Pod takim okiem nasi uczniowie doskonale rozwią swe retoryczne kompetencje.