Retoryka

Wiemy, że w słowie mówionym przekazujemy informacje, ale wiemy też, że mowa może być piękna. To właśnie umiejętność wysławiania się i jasnego wyrażania myśli pomaga w spełnianiu swoich edukacyjnych i życiowych celów. Dlatego w naszym liceum mamy w każdym tygodniu obowiązkową lekcję retoryki.

W roku szkolnym 2021/2021 zajęcia z retoryki prowadzi pan Dariusz Chojnacki.

fot.: Przemysław Jendroska

Zanim w 2009 roku rozpoczął pracę w Teatrze Śląskim, był związany z wrocławskimi teatrami Ad Spectatores i Pieśń Kozła. W 2014 roku otrzymał Złotą Maskę za rolę Bohatera w spektaklu „Piąta strona świata” K. Kutza oraz Randle’a McMurphy’ego w „Locie nad kukułczym gniazdem” K. Keseya / D. Wassermana w reżyserii R. Talarczyka. W tym samym roku zdobył główną Nagrodę Aktorską za rolę Bohatera w przedstawieniu „Piąta strona świata” K. Kutza na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Kolejną Złotą Maską została nagrodzona jego tytułowa rola w spektaklu „Wilq Superbohater” w reż. R. Brzyka (2020). Można go zobaczyć również na scenie warszawskiego Teatru Polskiego („Wujaszek Wania” w reż. I. Wyrypajewa) i Och-Teatru („Osy” w reż. I. Wyrypajewa).

Zagrał m.in. w filmach „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” (reż. J. Holoubek), „Żeby nie było śladów” (reż. J.P. Matuszyński), „Drzazgi” (reż. M. Pieprzyca), „Chrzest” (reż. M. Wrona), „Chce się żyć” (reż. M. Pieprzyca), „Obława” (reż. M. Krzyształowicz) czy „Pani z przedszkola” (reż. M. Krzyształowicz).

Laureat Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury 2014.

W roku szkolnym 2020/2021 zajęcia z retoryki prowadziła m.in. pani Agnieszka Radzikowska, doktor Sztuk Teatralnych i Filmowych, od 2010 roku na stałe związana z zespołem Teatru Śląskiego.

Zagrała w kilkudziesięciu przedstawieniach, m.in. rola tytułowa Iwony w “Iwonie, księżniczce Burgunda”, ale również Celina w “Himalajach”, czy Dziewczyna, która się wymknęła w “Drachu”.

Pani Agnieszka zagrała również w filmach „Zbliżenia” w reż. Magdaleny Piekorz oraz „Drzewo i ja” w reż. Łukasza Nowaka. Jest także twórczynią serialu 6mm.

Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień,. Otrzymała m.in. nagrodę im. Leona Schillera dla najlepszej aktorki w 2012 roku, II nagrodę aktorską na międzynarodowym festiwalu gombrowiczowskim za role Iwony i nagrodę mecenasów Teatru Śląskiego za najlepsze role w sezonie 2018/2019, nagroda Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców, statuetkę Batorego, oraz nominacje do Złotej Maski i nagrody Leny Starke.