EUROPA: NOWE ROZDANIE 1989-2019

Piątek, 22 kwietnia 2022, Katowce – Polska.
Rankiem przedstawiciele 15 państw zebrali się w murach Liceum Ogólnokształcącego In Altum, by zadecydować o kierunku rozwoju kontynentu europejskiego.

Gorąca debata trwała do godzin popołudniowych… Efekt: większa integracja krajów starego kontynentu i ograniczenie imperialnych zapędów Rosji.
Tak, wyglądały interdyscyplinarne warsztaty „EUROPA: Nowe Rozdanie 1989-2019” zrealizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Pospolite Ruszenie oraz Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Udział w projekcie wzięli uczniowie klasy 1 i 2.
Uczniowie – odgrywający włodarzy poszczególnych państw – mieli okazję poznać wydarzenia i procesy ostatnich dekad, które ukształtowały otaczający nas świat. W ramach unikatowej, planszowej gry symulacyjnej, uczniowie z perspektywy historycznej, politycznej, ekonomicznej i społecznej poznali ostatnie 30 lat historii Europy. Punkty zdobywane były przez drużyny nie za pozycję gospodarczo-polityczną państwa, ale za skuteczność podejmowanych działań politycznych. Zwycięstwo odniosła ekipa grająca Francją, co ciekawe drugie miejsce zajęła Rumunia, trzecie Czechy, a czwarte demokratyczna Białoruś.